arexxhead.png (1288 bytes)
arexxtlacitka.png (1250 bytes) Arexx RxMUI Docs Examples Back to Ghh home page

Co je Arexx? Arexx je interpretovaný programovací jazyk. Je to Amiga verze jazyka IBM "Rexx".

Arexx se nejčastěji používá pro psaní programů, skriptů a maker pro komunikaci s jinými programy, které mají "Arexx port". Nicméně, Arexx lze použít pro mnohem více než to. Dají se v něm napsat malé, ale i celkem velké programy, navíc pomocí externích knihoven lze jazyk rozšířit o další nové funkce a tak naprogramovat třeba gui nebo práci ze sítí a podobně. Je celkem jednoduchý na pochopení a učení. Má velmi jasnou syntax a celkovou logiku. Na Aminetu je také spousta příkladů a dokumentace.

Co je Arexx port?

Spoustu Amiga programů (ne všechny) můžeš ovládat, nebo alespoň některé jeho funkce pomocí Arexxu. Takto lze například zařídit aby několik úplně odlišných programů spolupracovalo na jedné věci. Každý program vybavený tímto "portem" má svojí unikátní adresu a sadu příkazů, kterými program ovládáš. Některé programy nabízejí téměř úplnou sadu příkazů ke všem funkcím (např. ADPro), některé třeba jen pár. Vždy se to dočteš v dokumentaci k danému programu, také i název-adresu Arexx portu.

arexxikonyall.png (10383 bytes)
Arexx je součástí Workbenche (od verze 2.0), takže se nemusí nic instalovat a podobně. K jeho chodu bude potřeba jen spustit program RexxMast (to je ten interpret), který se nachází v adresáři sys:system. Hodí se otevřít si Shell pro spouštěni-testování a pod. Taky musíš mít nějaký textový editor, ale to je snad jasný.
arexxwb31startth.png (7417 bytes)
Workbench 3.1
arexxos39startth.png (29545 bytes)
Amiga Os3.9
ghh don'tpanic