cubictlacitka.png (1730 bytes) CubicIDE Filetypes CubicIDE Other Back to CubicIDE home
Nejdřív si stáhni ecxcubic.lha a rozbal do "golded:add-ons/".
Aby vše fungovalo musíš nainstalovat AmigaE a ECX.

eftype1th.png (9255 bytes) eftype3th.png (4814 bytes) eftype2th.png (4873 bytes)

Otevři okno Settings, RAmiga % nebo v hlavním menu Extras - Customize. Přepni na záložku "File Types".

Označ hlavní složku "Filetypes" a zmáčkni tlačítko + vpravo dole. Objeví se nová složka "Unnamed". Přejmenuj ji na "Ecx" (delším-pomalejším dvojklikem).
eftype4th.png (4986 bytes) eftype6th.png (5025 bytes) eftype5th.png (5023 bytes)

Rozbal složku "Ecx" a označ "Activation". Activation je funkce, která při otevření nějakého textu rozpozná co je to za typ (pokud je už definován) a přepne editor do prostředí podle definovaného typu.

Zmáčkni tlačítko +. Objeví se nová položka "#?". Toto funguje klasicky podle koncovky souboru. Položku přejmenuj na "#?.e".

Zdrojové kódy Amiga E by měly mít koncovku blabla.e.
eftype7th.png (3547 bytes) eftype10th.png (6505 bytes) eftype9th.png (3550 bytes)

Přepni na záložku "Rules" a zmáčkni tlačítko +. Objeví se nová položka "TEXT", přejmenuj ji na ".e".

Dvojklik na položku otevře okno kde se nastaví rozpoznávání podle výrazu(ů). Jelikož každý Amiga E zdrojový kód musí (měl by) obsahovat výraz "ENDPROC", nastav "Find" "In Text" a do text. pole napiš "ENDPROC" (bez uvozovek). Zmáčkni tlačítko OK a nastavení Activation je hotovo.

eftype11th.png (5104 bytes) eftype13th.png (10151 bytes)

Přepni zpět na záložku "Filetypes", označ složku "Configuration" a zmáčkni tlačítko +.

Otevře se okno "Pool". Najdi a rozbal složku "Dictionary", označ položku "standard.dictionary" a zduplikuj ji (tlačítkem s šipkami). Přejmenuj ji na "ecx.dictionary" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype14th.png (5136 bytes) eftype16th.png (4177 bytes) eftype15th.png (5510 bytes) Dvojklik na novou položku "Dictionary" otevře okno s nastavením. Zmáčkni tlačítko pro výběr souboru (nalevo od +) a vyber soubory
"golded:add-ons/ecx/syntax/dictionaries/ecxall" a
"golded:add-ons/ecx/syntax/dictionaries/modulesall",
kde jsou seznamy slov. Doporučuju ve všech případech použít assign golded:.

Přepni na záložku "Exceptions" a tlačítkem + postupně přidej tyto výrazy: "Comment", "Comment (short)", "Literal" a "String".

To zajistí že na výrazy které nejsou součástí jazyka (komentáře atd.) se tato funkce nebude vztahovat.

Zmáčkni tlačítko Save a nastavení Dictionary je hotovo.

Funkce Dictionary funguje tak že si vytvoříš seznam - slovník výrazů, které se budou po stisknutí klávesy Esc automaticky dokončovat. Pokud je zapnuta volba "Correct case" budou výrazům změněna velká a malá písmena podle slovníku.


eftype17th.png (9355 bytes) eftype18th.png (9291 bytes)

Označ složku "Configuration" a zmáčkni tlačítko +.

V okně "Pool" najdi a rozbal složku "Syntax Highlighting", označ položku "standard.syntax" a zduplikuj ji. Přejmenuj ji na "ecx.syntax" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype20th.png (9411 bytes) eftype21th.png (2470 bytes) Dvakrát klikni na novou položku "Syntax Highlighting" a přepni na záložku "Syntax". V poli "Parser" vyber "golded:etc/syntax/generic.parser". V poli "Example" vyber nějaký ukázkový příklad, kde budou dobře vidět různé typy výrazů - barev. Příklad pak bude v záložce "Sample", hodí se k pozdější kontrole nastavování barev. Teď zmáčkni tlačítko "Details", otevře se okno "Parser setup".
eftype22th.png (4675 bytes) eftype25th.png (10967 bytes) eftype24th.png (5798 bytes) eftype23th.png (4812 bytes)

V záložce "Dictionary" označ složku "Dictionaries" a zmáčkni tlačítko +.

Objeví se nová složka "Unnamed", nech ji označenou a zmáčkni tlačítko pro výběr souboru (nalevo od +). Vyber soubor se slovníkem výrazů a pak řejmenuj složku "Unnamed" na srozumitelný název. Opět označ složku "Dictionaries" a zmáčkni tlačítko +. Tímto způsobem postupně přidej všechny slovníky v adresáři "golded:add-ons/ecx/syntax/dictionaries/". Políčko "Case sensitive" nech zaškrtnuté.

Pořadí složek potom můžeš přesouvat šipkami vpravo nahoře. Pokud v dalším kroku nastavíš všechny barvy a později budeš měnit pořadí složek, nastavení barev se rozhází. V případě že chceš přidat novou složku, přesuň ji šipkami až dolů. Objeví se pak dole v záložce "Colors" a tvoje předchozí nastavení barev bude v pořádku.

eftype28th.png (12622 bytes) eftype27th.png (4914 bytes) eftype26th.png (5571 bytes)

Přepni na záložku "Structure" a do pole "Comment start" napiš znaky "/*" a do pole "Comment end" znaky "*/" pro víceřádkový komentář.
Do pole "Comment line" napiš znaky "->" pro jednořádkový komentář.
Do pole "Block start" napiš znak "(" a do pole "Block end" napiš znak ")".

Políčka "Analyze comment nesting" a "Analyze block nesting" zapínají rozpoznávání vložených komentářů a bloků.
Funkce Structure nastavuje znaky pro komentáře a bloky, komentářům a blokům pak můžeš přiřadit různou barvu.

Přepni na záložku "Types" a do pole "String delimiter" napiš znak " (dvojté uvozovky), do pole "ESC sequence" "" (dvě dvojté uvozovky), do pole "Literal delimiter" ' (jedna jednoduchá uvozovka), do dalšího pole "ESC sequence" "" (dvě dvojté uvozovky).
Funkce Types je téměř totožná jako funkce Structure, zde se jedná o slova a věty v uvozovkách které můžou změnit barvu.

Přepni na záložku "Separators" a vyznač znaky které nechceš aby byly součástí slova, editor podle toho rozpozná začátek a konec slov (např. výraz MUIA_Frame bude brán jako celé slovo, ale MUIA-Frame ne).
Až bude vše hotovo, zmáčkni tlačítko OK.

eftype29th.png (8385 bytes) eftype32th.png (11810 bytes) eftype31th.png (10202 bytes) eftype30th.png (8618 bytes) Přepni na záložku "Colors". Složky Numbers, Comment, Comment nesting error, Comment (short), Block (1-8), Block nesting error, String, Literal, byly přidány automaticky (předchozí nastavení Structure a Types).

Rozbal složku kterou chceš editovat a označ složku "Bright background". Vpravo vyber barvu a zmáčkni tlačítko +. Opakuj tento postup u všech složek. Pokud barvu nepoužiješ zůstane defaultní černá. Barvy můžeš přidat dvě na každý slovník, první barva je barva písma a druhá je barva podkladu. Pokud nepoužiješ barvu podkladu, zůstane defaultní barva pozadí. "Dark background" použij pokud v editoru používáš tmavý mód. Výsledek můžeš zkontrolovat v záložce "Sample". Až bude vše hotovo, zmáčkni tlačítko Save.


eftype33th.png (9396 bytes) eftype34th.png (7780 bytes)

Označ složku "Configuration" a zmáčkni tlačítko +.

V okně "Pool" najdi a rozbal složku "Plug-Ins", označ položku "standard.api" a zduplikuj ji. Přejmenuj ji na "ecx.api" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype35th.png (9472 bytes) eftype37th.png (4033 bytes) eftype36th.png (3541 bytes) Dvojklik na novou položku "Plug-Ins" otevře okno s nastavením. Zmáčkni tlačítko "Include".
eftype38th.png (4056 bytes) eftype40th.png (5268 bytes) eftype39th.png (4550 bytes) Znovu označ složku "Plug-ins" a zmáčkni tlačítko +. Objeví se nová složka "Unnamed", přejmenuj ji na "explorer", rozbal ji a označ složku "Plug-Ins" co je uvnitř. Zmáčkni tlačítko + a vyber soubor "golded:etc/plugins/explorer.api".
eftype41th.png (6909 bytes) V okně "ecx.api" klikni dvakrát na položku "golded:etc/plugins/explorer.api", otevře se okno s nastavením. Do pole "Caption" napiš název, ktery bude na "štítku" exploreru. Do pole "Arguments" napiš cestu ke konfiguračnímu souboru ve tvaru: CONFIG="golded:add-ons/ecx/etc/explorer.config" (i s uvozovkami). V poli "Symbol" vyber malý obrázek, který bude před názvem na "štítku" exploreru. Zaškrtni všechna políčka a zmáčkni tlačítko OK.
eftype38th.png (4056 bytes) eftype43th.png (7184 bytes) eftype42th.png (4792 bytes)

Znovu označ hlavní složku "Plug-ins" a zmáčkni tlačítko +. Novou složku "Unnamed", přejmenuj na "console", rozbal ji a označ složku "Plug-Ins" co je uvnitř.

Zmáčkni tlačítko + a vyber soubor "golded:etc/plugins/quickinfo.api".
Tento soubor vyber ještě dvakrát a nakonec přidej soubor "golded:etc/plugins/textbar.api".
eftype44th.png (7066 bytes)

V okně "ecx.api" klikni dvakrát na první položku "golded:etc/plugins/quickinfo.api", otevře se okno s nastavením.
Do pole "Caption" napiš název, ktery bude na "štítku" console - E syntax.
Do pole "Arguments" napiš cestu ke konfiguračnímu souboru ve tvaru:
IGNORECASE FILE="golded:add-ons/ecx/quickinfo/ecx.words" (i s uvozovkami).
V poli "Symbol" vyber malý obrázek, který bude před názvem na "štítku" console. Zaškrtni všechna políčka a zmáčkni tlačítko OK.

eftype45th.png (7139 bytes)

V okně "ecx.api" klikni dvakrát na druhou položku "golded:etc/plugins/quickinfo.api".
Do pole "Caption" napiš E modules. Do pole "Arguments" napiš:
IGNORECASE FILE="golded:add-ons/ecx/quickinfo/modules.words" (i s uvozovkami).
V poli "Symbol" vyber obrázek, zaškrtni všechna políčka a zmáčkni tlačítko OK.

eftype46th.png (7072 bytes)

V okně "ecx.api" klikni dvakrát na třetí položku "golded:etc/plugins/quickinfo.api". Do pole "Caption" napiš MUI.
Do pole "Arguments" napiš:
IGNORECASE FILE="golded:add-ons/ecx/quickinfo/MUIEall.words" (i s uvozovkami).
V poli "Symbol" vyber obrázek, zaškrtni všechna políčka a zmáčkni tlačítko OK.

eftype47th.png (6709 bytes) V okně "ecx.api" klikni dvakrát na položku "golded:etc/plugins/textbar.api". Do pole "Caption" napiš String format.
Do pole "Arguments" napiš:
golded:add-ons/ecx/etc/textbar.config
V poli "Symbol" vyber obrázek, zaškrtni všechna políčka a zmáčkni tlačítko OK.
eftype48th.png (7681 bytes) Zmáčkni tlačítko Save a nastavení Plug-Ins je hotovo.

eftype49th.png (9469 bytes) eftype50th.png (9151 bytes)

Označ složku "Configuration" a zmáčkni tlačítko +.

V okně "Pool" najdi a rozbal složku "Toolbars", označ položku "standard.gadgets" a zduplikuj ji (tlačítkem s šipkami). Přejmenuj ji na "ecx.gadgets" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype51th.png (9466 bytes) eftype53th.png (4994 bytes) eftype52th.png (5094 bytes) Dvojklik na novou položku "Toolbars" otevře okno s nastavením. Označ složku "Standard" a smaž ji tlačítkem X. Složku "Plug-Ins" tam nech, označ hlavní složku "Toolbars" a zmáčkni tlačítko "Include".
Nová složka "TEXT" je základní toolbar (New, Open, Save, Print, Undo, Redo,....), tak jak je nastaven ve filetypu pro běžný text. Takhle "přiložíš" běžná tlačítka abys je nemusel(a) vytvářet znovu.
eftype54th.png (5215 bytes) eftype56th.png (5885 bytes) eftype55th.png (5485 bytes) Označ hlavní složku "Toolbars" a zmáčkni tlačítko s čtverečkem (nalevo od +). Objeví se nová složka "Unnamed", přejmenuj ji na "Ecxmain". Označ složku "Ecxmain" a zmáčkni tlačítko +. Objeví se nová složka "Unnamed", přejmenuj ji na "ECX", rozbal ji a označ složku "Buttons".
eftype57th.png (6891 bytes) kftype63th.png (8980 bytes) Zmáčkni tlačítko + a vyber malý obrázek, který bude vidět jako tlačítko v tvém toolbaru, "golded:add-ons/ecx/images/compileecxmos.png".
Klikni dvakrát na název obrázku, otevře se okno s nastavením.
eftype60th.png (4792 bytes) eftype59th.png (4764 bytes) Zmáčkni tlačítko +, objeví se položka "NOP", kterou nech označenou. Přepni roletku "Action" na "Rexx Macro" a tlačítkem s trojúhelníkem vyber Arexx skript
"golded:add-ons/ecx/rexx/ecxcompile.rexx".
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" nápovědou - popiskem pro toto tlačítko. Zmáčkni tlačítko OK.
eftype61th.png (7689 bytes) eftype63th.png (4646 bytes) eftype62th.png (4817 bytes) Označ složku "Buttons", zmáčkni tlačítko + a vyber obrázek
"golded:add-ons/ecx/images/compileecxaos.png".
Klikni dvakrát na název obrázku a zmáčkni tlačítko +. Přepni roletku "Action" na "Rexx Macro" a tlačítkem s trojúhelníkem vyber Arexx skript
"golded:add-ons/ecx/rexx/ecxcompileos3.rexx".
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype64th.png (7997 bytes) eftype66th.png (4274 bytes) eftype65th.png (4853 bytes) Označ složku "Buttons", zmáčkni tlačítko + a vyber obrázek
"golded:etc/images/small/color/toolbar/play".
Přejmenuj cestu k obrázku na "toolbar/play".
Cestu k defaultním obrázkům co jsou v adresáři "golded:etc/images/small/color/toolbar/" můžeš takto přejmenovat (GoldED s tím počítá a je to přehlednější).
Klikni dvakrát na název obrázku a zmáčkni tlačítko +.
Přepni roletku "Action" na "Rexx Macro" a tlačítkem s trojúhelníkem vyber Arexx skript
"golded:add-ons/ecx/rexx/ecxrunexe.rexx".
Opět zmáčkni tlačítko +, objeví se "NOP" a roletka by měla být přepnuta na "Internal command" (pokud ne tak ji přepni).
Příkaz "NOP" přepiš na "DIR CURRENT". Ujisti se že příkaz "DIR CURRENT" je první v pořadí (pokud ne tak ho přesuň šipkami vpravo nahoře).
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype67th.png (8253 bytes) eftype69th.png (4559 bytes) eftype68th.png (4939 bytes) Označ složku "Buttons", zmáčkni tlačítko + a vyber obrázek
"golded:etc/images/small/color/toolbar/go".
Přejmenuj cestu k obrázku na "toolbar/go".
Klikni dvakrát na název obrázku a zmáčkni tlačítko +.
Přepni roletku "Action" na "Rexx Macro" a tlačítkem s trojúhelníkem vyber Arexx skript
"golded:add-ons/ecx/rexx/ecxrunexeparam.rexx".
Opět zmáčkni tlačítko + a příkaz "NOP" přepiš na "DIR CURRENT". V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype70th.png (8667 bytes) Označ složku "Buttons", zmáčkni tlačítko (třetí zleva) které přidá separator "Free space" a šipkou (vpravo nahoře) ho přesuň až dolů. Opět označ složku "Buttons" a zmáčkni tlačítko s čtverečkem (druhé zleva), které přidá tlačítko s rozbalovacím menu. Novou položku "Unnamed" přejmenuj na "toolbar/drop-help" a šipkami přesuň až dolů.
eftype71th.png (9084 bytes) eftype72th.png (4610 bytes) Označ složku "toolbar/drop-help", zmáčkni tlačítko + a vyber soubor "golded:add-ons/ecx/doc/ecx.guide", název hned přejmenuj na ECX.guide (bude to název položky v rozbalovacím menu).
Dvakrát klikni na novou položku "ECX.guide", otevře se okno s nastavením. Zmáčkni tlačítko +, roletku "Action" přepni na "Program (run)". Příkaz "NOP" přepiš na
"sys:Utilities/Multiview golded:add-ons/ecx/doc/ecx.guide" (i s uvozovkami).
Ujisti se že Multiview máš tam kde má být. Zmáčkni tlačítko OK.
eftype73th.png (9976 bytes) Označ položku "ECX.guide" a třikrát ji zduplikuj (tlačítkem s šipkami).
Nové položky hned přejmenuj na "E.guide", "Ebeginner.guide" a "Eautoguide.guide".
eftype74th.png (4550 bytes) V okně "ecx.gadgets" klikni dvakrát na "E.guide" a přepiš cestu na:
"sys:Utilities/Multiview golded:add-ons/ecx/doc/E.guide"
(i s uvozovkami). Zmáčkni tlačítko OK.
eftype75th.png (5056 bytes) V okně "ecx.gadgets" klikni dvakrát na "Ebeginner.guide" a přepiš cestu na:
"sys:Utilities/Multiview golded:add-ons/ecx/doc/Beginnersguide/Contents.guide"
(i s uvozovkami). Zmáčkni tlačítko OK.
eftype76th.png (4840 bytes) V okně "ecx.gadgets" klikni dvakrát na "Eautoguide.guide" a přepiš cestu na:
"sys:Utilities/Multiview golded:add-ons/ecx/doc/E_autoguide.guide"
(i s uvozovkami). Zmáčkni tlačítko OK.
eftype77th.png (5635 bytes) eftype78th.png (8140 bytes) Sbal všecny složky (ať je to přehlednější), označ "ECX" bar, zduplikuj ho a hned přejmenuj na "EC". Rozbal nový "EC" bar a ve složce "Buttons" smaž položku
"golded:add-ons/ecx/images/compileecxmos.png" (tlačítkem X).
Položku "golded:add-ons/ecx/images/compileecxaos.png" přejmenuj na:
"golded:add-ons/ecx/images/compileec.png"
eftype80th.png (4562 bytes) eftype79th.png (4756 bytes) V okně "ecx.gadgets" klikni dvakrát na nově přejmenovanou položku
"golded:add-ons/ecx/images/compileec.png".
Tlačítkem s trojúhelníkem vyber Arexx skript
"golded:add-ons/ecx/rexx/eccompileos3.rexx".
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype80th.png (4562 bytes) eftype79th.png (4756 bytes) Sbal "EC" bar, označ hlavní složku "Ecxmain" a zmáčkni tlačítko +. Nový bar "Unnamed" přejmenuj na "Tools" a šipkou ho přesuň dolů. Rozbal nový "Tools" bar a označ složku "Buttons". Zmáčkni tlačítko + a vyber obrázek
"golded:etc/images/small/color/toolbar/numpad", přejmenuj ho na "toolbar/numpad". Pložku "toolbar/numpad" dvakrát zduplikuj a hned přejmenuj na "toolbar/info" a "toolbar/new".
eftype84th.png (4236 bytes) eftype83th.png (4984 bytes) Klikni dvakrát na "toolbar/numpad" a zmáčkni tlačítko +. Položku "NOP" přepiš na:
RUN ASYNC CMD="golded:add-ons/ecx/programs/FindModule/FindModule"
(i s uvozovkami). V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype86th.png (4271 bytes) eftype85th.png (4439 bytes) Klikni dvakrát na "toolbar/info" a zmáčkni tlačítko +. Položku "NOP" přepiš na:
RUN ASYNC CMD="ecx:bin/ViewCache" (i s uvozovkami).
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype88th.png (4259 bytes) eftype87th.png (4477 bytes) Klikni dvakrát na "toolbar/new" a zmáčkni tlačítko +. Položku "NOP" přepiš na:
RUN ASYNC CMD="ecx:bin/EmptyCache" (i s uvozovkami).
V záložce "Details" vyplň pole "Online help" a zmáčkni tlačítko OK.
eftype89th.png (8982 bytes) eftype90th.png (9381 bytes) Takhle by měl vypadat výsledek.
Zmáčkni tlačítko Save. A konečně zmáčkni tlačítko Save v Okně "Settings".

eftype91th.png (8686 bytes) eftype93th.png (4051 bytes) eftype80th.png (13218 bytes) Ještě je dobré přidat položku Ecx do standartního toolbaru. Znovu otevři okno "Settings", najdi a rozbal složku "TEXT". Uvnitř dvakrát klikni na složku "Toolbars". Rozbal složky "Standard - Buttons - toolbar/drop-caret". Označ nějakou položku např. "AmigaDOS", zduplikuj ji a přejmenuj na "Ecx". Klikni dvakrát na položku "Ecx" pro změnu jejího nastavení. Roletku "Action" přepni na "Internal command" a změň příkaz na SET TYPE VALUE=".e" (i s uvozovkami). Zmáčkni OK pak Save a ještě jednou Save v okně Settings.
ghh don'tpanic